streda 30. januára 2008

A je tu ostra verzia VMware Virtual Desktop Manager!

A je tu netrpezlivo ocakavany VDM:

https://www.vmware.com/tryvmware/?eval=vdi

Upgrade na ESX 3.5 / VC2.5

Dalsi zaujimavy dokument z RTFM, tentokrat o upgrade na najnovsiu verziu VMware ESX a VC: http://www.rtfm-ed.eu/docs/vmwdocs/esx3.5-vc2.5-upgrade-experiences.pdf

PSoD - a preco nefunguje login cez VI klienta na ESX server

Dnes rano som sa dostal aj "advanced troubleshooting-u" s vmware ESX serverom, ked som cez MGMT rozhranie uvidel na konzole servera toto :
je to tzv. "PURPLE SCREEN OF DEAD" - obdoba BSoD z MS Windows

nuz a ako som sa k tomuto obrazku dostal a ako som to riesil bude dnesny prispevok



prvou zaujimavostou je, ze na konzolu ESX servera som sa pozrel az potom, co mi akosi nechcel fungovat moj login na ESX server cez VI klienta - uz od zaciatku to bolo podozrive, pretoze ping na IP servisnej konzoly fungoval ! Zobrazila sa mi len nasledujuca chybova hlaska, ze login pre ucet "root" je chybny !




Co som tym chcel povedat je to, ze ked Vam nefunguje Vas "login" na ESX server, nemusi byt chyba vo Vas ze neviete typovat heslo "root-a" !!! Problem naozaj moze byt niekde inde.


Krok 2 : Zacal som riesit PSoD. Z letmeho pohladu na tento vypis sa urcite lahko dozviete, ze vmkernel ESX servera ma vazny problem so sietovym subsystemom a ze existuje velmi dolezita vec - to je chybovy COREDUMP, ktory je ukladany na specialnu particiu na disku ESX servera urcenu len pre vm-support.

Rozhodnutie, ze vygenerujem exportne "diagnostic data" pre vm-support bolo nutnostou, kedze dany uzivatel ma plateny support pre ESX , co kazdemu uzivatelovi vrele odporucam !!! (BTW - je to VMWare SnS)

Nasledne som si uvedomil, ze kedze ESX server je v PSoD dalsi krok bude kriticky. Tusil som len to, ze podla toho vypisu vmkernel nie je schopny vykonavat svoju funkcionalitu korektne a preto sa budem snazit ho "zobudit" tomto ESX, tak aby bol schopny aspon ciatocnej funkcionality.


Krok 3 : "gombikova metoda" pre reset servera, po ktorej som zvolil boot ESX servera v tzv. "troubleshuting" mode, s interaktivnym zadavanim prikazov pre start jednotlivych komponetov/modulov vmkernel-u !
To pomohlo a dostal som sa do nasledujuceho stavu :



potom nasledoval automaticky restart a presne zopakovanie postupu z kroku 3, cim som sa vlastne dopracoval az k prihlaseniu na konzolu ESX servera :



po prihlaseni s uctom root si vsimnite "ALERT message" ktory je zobrazeny na obrazovke - je to upozornenie, ze by bolo maximalne vhodne ulozit zmeny, kedze predchadzajuci shutdown bol nekorektny a ze by bolo vhodne o tom informovat aj vm-support !!!
Dolezite je to, ze az od tejto chvile, teda az ked sa prihlasite na konzolu ESX servera a precitate si toto hlasenie, Vam zacne fungovat aj Vas login cez VI klienta na ESX server.

Krok 4. je otvoreny - po prihlaseni na ESX cez VI klienta som zistil, ze nie je mozne manipulovat so sietovymi komponentami, napr. pridat virtualny switch ! Co len potvrdilo moje predtuchy o problemoch jadra so sietovym subsystemom, ale v tomto pripade sa viac ako na seba spolieham na vm-support, ktoremu vyexportovane diagnosticke data okamzite odosielam.

To najdolezitejsie ale je ze ESX funguje a plni svoju rolu v povodnej konfiguracii ako pre stavom PSoD.

Julo Kovac

nedeľa 27. januára 2008

Vyjasnenie pojmov v podani VMware

Ako tak studujem VMware dokumentaciu, narazil som na deviatej strane VMware White Paper "Understanding Full Virtualization, Paravirtualization, and Hardware Assist" na nasledujuci uryvok:

"Full virtualization with binary translation will continue to be a useful technique for years to come
as newer and faster hardware continues to advance binary translation performance for
unmodified guest OSes, however, hardware assisted virtualization is where virtualization is going
with processor paravirtualization being a performance enhancing stopgap along the way." Co Vy na to?

Dokument si mozete stiahnut : http://www.vmware.com/files/pdf/VMware_paravirtualization.pdf

utorok 22. januára 2008

Predstavy o virtualizácii od Microsoftu - 1.časť

Keďže sa míľovými krokmi blíži vydanie nového OS Windows 2008 od MS
rád by som Vám predstavil jednoduchú koncepciu,
ako sa k virtualizácii stavia SW gigant Microsoft.


V týchto prehľadných tabuľkách nájdete okrem iného aj veľa nových termínov
s ktorými sa v budúcnosti budeme temer vždy stretávať,
keď sa budú spomínať riešenia postavené na virtualizácii.
(sú to napr.: VLAN, VWAN, VSAN,... apod. - a to ako aj na HW úrovni, tak aj na virtuálnej vrstve !)

































Julo Kováč

pondelok 21. januára 2008

Prekrytie CPU charakteristiky pri VMotion



Dnes som chcel urobit VMotion medzi SUN Fire x2200, Opteron 2218 a SUN Fire x4100 Opteron 248. VC my vyhlasil, ze stroje su VMotion nekompatibilne. Nasledoval som instrukcie a voala, VMotion ide!!!

utorok 15. januára 2008

Do VDM sa nedostanete s Windows 2003 Server !!!

Pozor! Do VDM Server sa klientsky nedostanete zo stanice, ktora ma OS Windows 2003 Server. :(

Tu je zoznam VDM Client Supported Operating Systems:

Windows 2000 Professional, SP4
Windows XP Professional, SP1, SP2
Windows XP Home, SP2
Windows Vista Home
Windows Vista Home Premium
Windows Vista Business
Windows Vista Ultimate

Kto chce, moze VDM riesenie testovat:

http://www.vmware.com/go/silverstone

Navod ako implementovat - vytlacit a precitat !!!

Pekny navod ako nasadzovat VMware u zakaznika. Doporucujem vytlacit a mat to po ruke ked idete napriklad tam, kde aj krali chodia peso. :) Guide hovori o tom, ze treba u zakaznika nadviazat u ludi, ktoru su Virtualization possitive. Ti vytvoria tzv. SWAT team, ktory bude podkurovat procesu virtualizacie. V ramci evangelizacie virtualizacie treba rozpravat inak z obchodno/vlastnickou castou spolocnosti a inak s technicky ladenymi zamestnancami.
Su tam napriklad etapy nasadzovania a podobne. Cely Guide vychadza zo skusenosti top implementatorov, cize overene postupy.

Tu je Guide: link

pondelok 14. januára 2008

Riesenie pre Vase Orphaned VMs a Templates

Tu je riesenie, ak sa Vam dostanu VMs alebo templates do stavu Orphaned:

Link

Storage VMotion cielovy datastore - POZOR!

Pozor na jeden detail pri Storage VMotion!!! prikazom svmotion --interactive spustite interaktivne nadefinovanie storage VMotion. na konci celej konfiguracie sa pyta na cielovy datastore. POZOR!!! Nezadavat vo formate [datastore] ale vo formate datastore (cize bez [])!!!
Usetri Vam to hodinku zistovania dovodu nefunkcnosti Storage VMotion skriptu!

Konflikt verzií VI3 klientov

Milí priatelia

Ak sa v budúcnosti rozhodnete nainštalovat novú verziu VMWare VI klienta na svojej klientskej stanici, zo skúseností Vám všetkým, ktorí ste používali predchádzajúce verzie VI klientov (napr. 2.0) odporúčam najprv úplne odinštalovať týchto klientov zo svojej stanice a až potom previesť inštaláciu nového klienta - verzie 2.5


Rozhodne sa tak vyhnete nemilým prekvapeniam - ako sú rôzne chybové hlásenia, ktoré v konečnom dôsledku vôbec nemusia oznamovať reálny stav - napr. nejaký skutočný problém vo Vašej infraštruktúre.


V mojom prípade pri koexistencii obidvoch verzií klientov na jednej stanici nastal stav, že po konfigurácii nového virtuálneho klastra vo VI3 nebolo možné korektne zobrazit dialógové okno vlastností HA a DRS - zobrazil sa len nasledujúci chybový dialóg :




Julo Kováč